Teachers and parrents

Goldie does shopping together with her parents according to a pre-made shopping list. They do so to really buy just what they need.

Instructions:

Read the shopping list and calculate how much pounds and pence will cost Goldie's purchase.

Example

How much does Goldie pay for a shopping list purchase?

Shopping itemPrice for 1 piece
1 x lollipop 30 p
3 x butter2 £ 20 p
1 x egg2 £ 10 p
3 x cream2 £ 50 p
1 x bread1 £
Together____£ __p

Solution

How much does Goldie pay for a shopping list purchase?

Shopping itemPrice for 1 piece
1 x lollipop 30 p
3 x butter2 £ 20 p
1 x egg2 £ 10 p
3 x cream2 £ 50 p
1 x bread1 £
Together17 £ 50 p

Solve exercises